понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 173
home Вести

СЗО бара нови извори за финансирање на борба против пандемијата

СЗО бара нови извори за финансирање на борба против пандемијата

Светската здравствена организација бара нови инструменти за финансирање за да обезбеди 28 милијарди долари (23,02 милијарди евра) за алатки за борба против пандемијата, изјави висок официјален претставник на организацијата и додаде дека се покажало оти финансирањето претставува „вистински предизвик“.

– Тоа е вистински предизвик во денешното фискално опкружување, и покрај фактот дека ова е најдобрата понуда, рече високиот службеник на СЗО, Брус Ејлвард на прес-конференција во Женева.

Ејлвард рече дека оваа сума ќе биде исплатена во рок од 36 часа по укинувањето на ограничувањата за трговија и патувања.

Локални избори 2021