понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Вести

СЗО бара непречен пристап до Дума

СЗО бара непречен пристап до Дума

Светската здравствена организација побара непречен пристап до градот Дума во Сирија, за да ги провери извештаите од своите партнери дека околу 500 луѓе биле погодени од хемиски напад.

Сириската влада демантира дека стои зад каков било напад со хемиско оружје.

Соединетите Американски Држави се заканија со воена акција, по што Русија ги предупреди САД да избегнат таков одговор за наводниот хемиски напад.

СЗО соопшти дека повеќе од 70 луѓе загинале по нападот со хемиско оружје.

Коронавирус