сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 14
home Вести

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето во Бејрут, во услови на економска криза и пораст на случаи со коронавирус.

Експлозијата, во која загинаа повеќе од 150, а беа повредени повеќе од 5.000 лица, исто така уништи 17 контејнери со медицинска опрема на СЗО, вклучително и опрема за лична заштита, соопшти регионалната канцеларија за Блискиот исток.

Во областа погодена од експлозијата, пет болници не функционираат или делумно функционираат, а многу здравствени центри и установи за примарна нега се оштетени или не се во функција.

– Околу 300.000 лица се раселени од своите домови и им е потребна храна или засолниште, што исто така претставува ризик од забрзување на ширењето на Ковид-19 и други болести, рече Иман Шанкити, претставник на СЗО во Либан.

СЗО наведе дека, заедно со американскиот универзитет во Бејрут, планира проценка на влијанието на испарувањето предизвикано од амониум нитрат врз животната средина. (MИА)