понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

СЗО: 300.000 новозаболени за 24 часа

СЗО: 300.000 новозаболени за 24 часа

Во светот во изминатите 24 часа регистрирани се повеќе од 300.000 новозаразени со коронавирусот, а бројот на заразени лица од почетокот на пандемијата во светот надмина 108,15 милиони, соопшти синоќа Светска здравствена организација.

Бројот на потврдени случаи се зголеми за 300.530, а починаа уште 7.776 лица.

Во Европа се регистрирани најголем број случаи (122.528), следуваат Северна и Јужна Америка (115.652) и областа на Источен Медитеран (22.938).

Од почетокот на пандемијата, од Ковид-19 во светот починале 2.381.295 пациенти, стои во извештајот на СЗО.

ЕУРО 2020

Македонија