среда, 8. декември 2021. Вести денес: 28
home Вести

СЗО: 25 луѓе загинаа од ебола

СЗО: 25 луѓе загинаа од ебола

Бројот на мртви во епидемијата од ебола во Конго се зголеми на 25 од вкупно 45 случаи, соопшти Светската здравствена организација.

Епидемијата, која изби во почетокот на мај во рурално подрачје во северозападниот дел на државата, се прочири во Мбандаку, град со околу 1,5 милиони луѓе кој се наоѓа на реката Конго. Тоа е деветта епидемија на ебола во Конго од 1976. година.

Еболата е заразно и смртоносно вирусно заболување.

Коронавирус