сабота, 25. март 2023. Вести денес: 85
home Вести

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата

Светските лидери согласни: Само заедно против предизвиците, особено со пандемијата

За време на специјалната сесија на ОН по повод 75-годишнината од постоењето на оваа организација светските лидери се согласија дека е потребна посилна соработка, особено во услови на глобални проблеми, како што е пандемијата на коронавирусот.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ОН по Втората светска војна учествувале во воспоставувањето на новиот светски поредок и заедница за зачувување на мирот и иднината. Канцеларката, сепак, истакна дека премногу често ОН требале да заостануваат зад своите идеали, бидејќи интересите на одделни земји-членки од време на време спречуваа оваа наредба да функционира на начинот на кој првично беше замислена. Таа истакна дека оние кои веруваат дека можат подобро самите грешат.

-Нашиот свет е нешто што го споделуваме, исто и нашето страдање. Ние сме еден свет, рече Меркел.

Таа се осврна на пандемијата на Ковид-19 и рече дека ова е еден од примерите што покажува дека глобалните проблеми бараат глобална соработка надвор од националните граници и на сите нивоа.

ОН може да биде ефикасен само кога нејзините членки се обединети, особено кога станува збор за најважните безбедносни прашања, како што се ситуацијата во Либија и Сирија, посочи германската канцеларка. Таа рече дека мора да сториме се што е во наша моќ да најдеме заеднички решенија и дека ОН мора да продолжи да се развива за да биде во позиција да одговори на глобалните предизвици на 21 век.

Шпанскиот крал Филип Шести изрази благодарност за постоењето на ОН, како и благодарност до сите оние без кои оваа организација немаше да постои и на сите кои учествуваа и учествуваат во реализацијата на нејзината мисија.

Кралот посочи дека е потребно поголемо единство и соработка меѓу народите, како што покажа пандемијата со Ковид-19, со која во моментов се бори целиот свет.

Шпанија, додаде кралот, ќе остане посветена на одржливиот развој, заштитата на животната средина, борбата против тероризмот, заштитата на најранливите и подобрувањето на животот на луѓето како целина, помагајќи да се направи визијата на ООН реалност.

Претходно на сесијата, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, оцени дека предизвиците на иднината не се исти денеска како и пред 75 години, кога беа основани Обединетите нации, и дека овие предизвици бараат наше целосно залагање и борба за универзалните вредности.

Како што рече, тој е и политичар и граѓанин загрижен за иднината на планетата и би сакал да обезбеди неговите и другите деца кои имаат слобода и почит, свет без дискриминација, како и пристап до вода и шуми, да ги „рашират крилјата“.

Кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека пандемијата на Ковид-19 е голем предизвик за човештвото, и поради новата реалност, светот мора да размисли што ОН сака за светот во ерата на постпандемијата.

Како што рече, сите мора да работиме заедно за да обезбедиме безбедност, што е императив.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека многу градители на мирот ветиле дека ќе работат во службата на ОН на различни нивоа.

Како што рече, постои посветеност и потреба да се соочиме со реалноста.

loading...