четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Светот повторно шокиран – се појави фотографија од внатрешноста на авионот од кој паѓаат Авганистанци, среќа што не се срушил цел

Светот повторно шокиран – се појави фотографија од внатрешноста на авионот од кој паѓаат Авганистанци, среќа што не се срушил цел

Евакуацискиот лет од Кабул за Катар се приближил до рекордниот број луѓе кои некогаш летале во авион „Boeing“.

Светот вчера, освен веста дека Талибанците го освоија Авганистан го обиколија и фотографии и снимки од меѓународниот аеродром во Кабул.

„Boeing C-17 Globemaster III“, американско воздухопловство, евакуираше 640 Авганистанци од Кабул, се наведува во податоците од официјалната американска одбрана, пренесуваат медиумите.

Исто така, тука е и фотографијата од внатрешноста на авионот по драматичното полетување, пренесува „Defense One“.

Екипажот прво немала намера да пушти толку луѓе внатре, особено со оглед дека капацитетот на ова летало во нормални околности е 150 луѓе.

Меѓутоа, со оглед на паниката која владеела во Кабул, кога луѓето почнале да се качуваат над полуотворените рампи, посадата им дозволила да се качат во авионот.

Локални избори 2021