сабота, 20. јули 2019. Вести денес: 7
home Вести

Светост и историја се рушат во ужасен пожар: Целосно се урна покривот на Нотр Дам (ВИДЕО)

Светост и историја се рушат во ужасен пожар: Целосно се урна покривот на Нотр Дам (ВИДЕО)

Целосно се урна покривот на познатата катедрала Нотр Дам во париз откако попладнево голем пожар ја зафати катедралата.

Претходно се урна и кулата од пожарот, кој избил на таванот во 18:50 часот.

Засега не се знаат причините за пожарот, но се претпоставува дека е поврзано со реновирањето на катедралата.

Очевидци на социјалните мрежи споделуваат страотни фотографии и снимки од големиот пожар.