недела, 2. април 2023. Вести денес: 18
home Вести

СВЕТ: Над 156 милиони заболени од коронавирус

СВЕТ: Над 156 милиони заболени од коронавирус

Од коронавирус во светот починаа 3.272.332 лица, а Ковид-19 е потврден кај над 156.790.180 луѓе.

Во светот има нови 13.882 смртни случаи како последица од вирусот, а регистрирани се нови 844.761 случаи на заболување.

Најголем број починати за еден ден се регистрирани во Индија, Бразил и САД.

САД е најтешко погодена земја по бројот на почианти и заболени, според податоците на универзитетот Џонс Хопкинс. Следуваат Бразил, Индија, Мексико и Велика Британија.