понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 127
home Вести

СВЕТ: Над 117 милиони заболени од коронавирус

СВЕТ: Над 117 милиони заболени од коронавирус

Oд почеток на пандемијата со коронаворис во светот регистрирани се 117.081.668 случаи, а во моментов активни се над 21,8 милиони, според податоците објавени на „Worldometers“.

Како последица од коронавирус починале 2.600.048 лица, a оздравеле 92.655.967.

Најголем број потврдени случаи има во САД – над 29,6 милиони, Индија – над 11,2 милиони, Бразил – над  10,9 милиони, Русија – повеќе од 4,3 милиони и  Велика Британија над 4,2 милиони.

Коронавирус