петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 163
home Вести

Свештеник обвинет за сексуално вознемирување е ослободен во Ватикан

Свештеник обвинет за сексуално вознемирување е ослободен во Ватикан

Највисокиот суд на Ватикан го ослободи свештеникот Херман Гајслер од обвинувањата за сексуално вознемирување,

Во денеска објавеното соопштение од Ватикан се наведува дека панел од пет члена на ватиканскиот Суд пред два дена објавил декрет со кој Гајслер се ослободува од обвинението дека сексуално вознемирувал една благородна сестра за време на исповед.

Судот пресудата ја образложи со тоа дека обвинението не било докажано со „апсолутна морална сигурност“.

Гајслер поднесе оставка во ватиканската Конгрегација за учење на верата во јануари, откако поранешната благородна сестра Дорис Вагнер го обвини за сексуално вознемирување за време на исповед. Според црквениот законик, барањето сексуални односи за време на исповед е тешко дело, со оглед на ранливата состојба во која се наоѓа покајникот.

Коронавирус