среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 159
home Вести

Судот во Пенсилванија донесе одлука во корист на Трамп

Судот во Пенсилванија донесе одлука во корист на Трамп

Судот во Пенсилванија наредил државата да не ги брои гласачките ливчиња каде гласачите требало да дадат доказ за идентитетот, но тоа не го сториле до 9 ноември, пренесуваат американските медиуми.

Изборниот штаб на Трамп поднесе тужба до федералниот суд во Пенсилванија, со барање судот да го прекине прогласувањето на Џо Бајден за победник во таа држава.

Во тужбата се наведува дека системот за поштенско гласање во Пенсилванија не бил транспарентен и дека не бил предмет на проверки спроведени за време на гласањето на избирачкото место.

Според тврдењата на неговиот изборен штаб, властите во Пенсилванија со тоа го прекршиле Уставот.

Коронавирус