понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 145
home Вести

Судот во Хаг прогласи за виновен еден од припадниците на Хезболах за убиството на Харири

Судот во Хаг прогласи за виновен еден од припадниците на Хезболах за убиството на Харири

Судот на ОН денеска прогласи за виновен еден член на екстремистичката организација Хезболах, а ослободи тројца обвинети за вмешаност во убиството на поранешниот премиер на Либан, Рафик Харири.

Специјалниот суд за Либан во Хаг соопшти дека Салим Ајаш е виновен како соучесник врз основа на пет обвиненија кои го поврзуваат со самоубиствениот бомбашки нападна 14 февруари 2005 година во Бејрут, при што загина Харири и уште 21 лице, а 226 беа повредени.

Судиите истакнаа дека нема докази дека раководството на Хезболах и Сирија се вмешани во нападот.

– Судот е на мислење дека Сирија и Хезболах можеби имале мотив за атентат врз поранешниот либански премиер и неговите политички сојузници, но нема докази за да го поддржат тоа, истакна судијата Дејвид Ре, читајќи делови од пресудата.

Судот на ОН може да осуди само поединци, но не и организации и држави.

Харири беше најистакнат либански сунитски политичар, додеа Хезболах е шиитска организација. Се претпоставува дека пресудата може да ги зголеми тензиите во Либан.

Коронавирус