сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 8
home Вести

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Хонг Конг (ВИДЕО)

Судири меѓу демонстрантите и полицијата во Хонг Конг (ВИДЕО)

Полицијата во Хонг Конг употребила спреј и палки против демонстрантите кои протестираа против законот со кој ќе се овозможи на луѓето обвинети за злосторства да бидат екстрадирани во Кина.

Илјадници демонстранти, од кои најмногу млади луѓе се собраа пред Владата, при што некои од нив фрлале предмети врз полицајците.

За време на изминатиот викенд во градот имаше масовни протести, на кои според организаторите, учествувале повеќе од милион луѓе.

Коронавирус