петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 229
home Вести

Судија од Јужна Кореја ја прогласи за виновна Парк Геун-хе за злоупотреба на власт и принуда

Судија од Јужна Кореја ја прогласи за виновна Парк Геун-хе за злоупотреба на власт и принуда

Јужнокорејски судија соопшти дека поранешната јужнокорејска претседателка Парк Геун-хе е виновна за злоупотреба на службена положба и принуда.

Случајот против Парк се одвива во централниот окружен суд во Сеул. Обвинителите побараа 30 години затвор за Парк, а пресудата за поранешната претседателка дополнително ќе биде соопштена.

Парк Геун-хе беше уапсена во март 2017 година и од тогаш се наоѓа во притвор во близина на Сеул. Таа беше отстранета од власт на почетокот од минатата година, по неколкумесечни масовни протести против неа, во кои учествуваа милиони луѓе.

Коронавирус