понеделник, 8. март 2021. Вести денес: 179
home Вести

Судењето за отповикување на Трамп во понеделник во Сенатот

Судењето за отповикување на Трамп во понеделник во Сенатот

Претставничкиот дом на САД во понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи го за поттикнување бунт.

Со тоа ќе почне судска постапка што може да му ја „затвори вратата“ за повторно да се кандидира на претседателски избори, изјави денеска лидерот на мнозинството во сенатот, Чак Шумер.

– Претставничкиот дом ќе достави член за отповикување во Сенатот. Сенатот ќе спроведе судење за отповикување на Доналд Трамп. Тоа ќе биде целосно судење. Ќе биде праведно судење, рече Шумер во Сенатот.

Коронавирус