вторник, 13. септември 2022. Вести денес: 17
home Вести

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани поради Ковид-19.

Прелиминарните резултати од студија во Шкотска покажуваат дека вакцината на Фајзер ја намалува хоспитализацијата за 85 проценти четири недели по првата доза, додека вакцината на АстраЗенека го намалува приемот во болница поради Ковид-19 за 94 проценти.

Во Англија, прелиминарните податоци од студија направена врз здравствени работници покажаа дека една доза на Фајзер вакцината ја намалува можноста за добивање коронавирус за 70 проценти, а втората за 85 проценти.

-Овој нов доказ покажува дека вакцината ве штити вас и луѓето околу вас. Важно е да се види колкава заштита обезбедува вакцината за пренесување и ние ќе продолжиме да објавуваме студии на оваа тема, рече министерот за здравство Мет Хенкок.  (МИА)

Коронавирус