недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Страшни фотографии од трагедијата во Италија – над 10 лица загинаа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Страшни фотографии од трагедијата во Италија – над 10 лица загинаа (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Во близина на Џенова, северна Италија, се урна надвозник, дел од автопатот А-10, при што загинаа десетина луѓе. Во несреќата се урнаа околу 200 метри од сто метри високиот надвозник, при што паднаа најмалку десет автомобили.

Италијанската новинска агенција АНСА јави дека властите се сомневаат дека причина за несреќата е недоволната стабилност на конструкцвијата на надвозникот.

Надвозникот бил изграден во 60-тите години од минатиот век, а реконструиран во 2016 година.

FOTO: ANSA