вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Страшна песочна бура ја проголта Анкара (ВИДЕО)

Страшна песочна бура ја проголта Анкара (ВИДЕО)

Огромна песочна бура ја погоди Анкара и околината во саботата. Според последните податоци, најмалку шест лица се повредени во невремето.

Невремето најпрво го погоди градот Полатли, каде имало прекин на електричната енергија, а подоцна се прошири и во Анкара. Ветерот бил толку силен што ги уништил покривите на зградите.

Градоначалникот на Полатли, Мурсел Јилдискаја рече дека за време на невремето избувнале и неколку пожари.

„Никогаш не сме доживеале вакво нешто“, рече тој.

Локални избори 2021