вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 161
home Вести

Стотици затвореници избегаа од затвор- го урнале ѕидот

Стотици затвореници избегаа од затвор- го урнале ѕидот

Најмалку 258 затвореници избегаа од затворот во провинцијата Западна Папуа во Индонезија за време на протест против третманот на папуанските студенти на главниот остров Јава, соопшти денеска управникот на установата Абе Кусуманто.

Илјадници луѓе маршираа вчера во Западна Папуа и запалија неколку владини згради како одговор на нападот врз папуанските студенти на Источна Јава кои во петокот протестираа за самоопределување за својата татковина.

Затворениците во државниот затвор во градот Соронг, во кои се наоѓале 547 затвореници, почнаа немири и запалија делови од зградата откако биле испровоцирани од демонстрантите, изјави Кусуманто. Тој појасни дека тие го урнале ѕидот и побегнале.

Qatar 2022