сабота, 11. јули 2020. Вести денес: 124
МЕГА БОМБА

Заев договора да паднат судски предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

home Вести

Стотици луѓе заразени со коронавирусот избегале од карантин

Стотици луѓе заразени со коронавирусот избегале од карантин

Полицијата во неколку африкански земји трага по повеќе стотици лица заразени со коронавирусот, кои изминатите недели избегале од честопати нехигиенските и несоодветните центри за карантин.

Во Малави минатата недела повеќе од 400 луѓе кои беа вратени од Јужна Африка и други земји избегаа од импровизираниот центар на стадионот во Блантаер, а најмалку 46 од нив биле позитивни на коронавирусот.

Полицијата и здравствените власти соопштија дека не биле во можност да ги запрат бегствата затоа што недостасува соодветна заштитна опрема и средства.

Во Африка досега се потврдени повеќе од 130.000 случаи на коронавирусот, но се претпоставува дека реалниот број на заразени е поголем поради недоволното тестирање.

Парламентарни избори 2020