среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 29
home Вести

Стотици евакуирани поради пожар во Калифорнија

Стотици евакуирани поради пожар во Калифорнија

Неколку стотици лица се евакуирани од нивните домови во северна Калифорнија поради силниот шумски пожар кој изби вчера.

Над 2.000 хектари земјиште се зафатени од пожарот, а поголем број куќи се изгорени.

Сувиот летен период предизвикува чести пожари во Калифорнија, каде во моментов пожарникарите се борат со 30-ина стихии.

Коронавирус