сабота, 1. април 2023. Вести денес: 56
home Вести

Столтенберг со предупредување до НАТО: Врските меѓу сојузниците се под притисок

Столтенберг со предупредување до НАТО: Врските меѓу сојузниците се под притисок

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повика денеска 29 држави членки на Алијансата да го остават настрана трговскиот судир што се влошува како и прашањето за климата и нуклеарниот догвоор со Иран. Тој е загрижен дека тие тензии може да му наштетат на воениот сојуз.

Столтенберг тоа го нагласува во авторски текст во Гардијан.

– Врските кои нас не држат заедно се под притисок….Мораме да продолжиме да работиме на нашите разлики – и таму каде разликите остануваат мора да ограничиме какво било негативно влинаие на нашата безбедносна соработка, нагласи Столтенберг.

Неговата порака е упатена на помалку од еден месец пред состанокот на претседателот на САД со колегите од НАТО на самит во Брисел.

МИА