вторник, 20. април 2021. Вести денес: 61
Во живо

Протест на угостителите и туристичките агенции

home Вести

Столтенберг подготвен да се сретне со Путин „во правилен контекст“

Столтенберг подготвен да се сретне со Путин „во правилен контекст“

Во интервју за германската новинска агенција ДПА, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин „во правилен контекст“.

Иако е единствена западна организација која предвидува дијалог на највисоко ниво со Русија преку Советот НАТО – Русија, односите на Северноатлантската алијанса со Москва се речиси целосно замрзнати од руската анексија на Крим и почетокот на војната во Украина каде Русија ги поддржува сепаратистите.

– Верувам во дијалог со Русија и затоа доколку контекстот е правилен се разбира дека сум подготвен да се сретнам со претседателот Путин, изјави Столтенберг за ДПА.

Тој додаде дека е „подобро да се сретнуваме отколку да не се сретнуваме и да седнеме и дискутираме, посебно кога работите се тешки важно е да седнеме заедно на иста маса“.

– Русија е нашиот најголем сосед, Русија ќе продолжи да постои и мораме да се трудиме да имаме подобар однос со Русија, но дури и без подобрен однос треба да менаџираме тежок однос со Русија, наведе Столтенберг.

Коронавирус