недела, 24. септември 2023. Вести денес: 17
home Вести

Столтенберг ја отфрли можноста за исклучување членки на НАТО

Столтенберг ја отфрли можноста за исклучување членки на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека постојат мали шанси оваа организација некогаш да воведе систем на исклучување на своите членки.

– НАТО нема механизам за исклучување на членките. Нема да препорачам тоа да биде вклучено во нашиот основачки договор, истакна Столтенберг во Рига пред состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата.

Тој додаде дека и да го предложи, тоа никогаш нема да се случи бидејќи за таква одлука е потребен консензус од сите 30 членки, што значи дека секоја земја има право на вето.

За време на дводневниот состанок, министрите ќе разговараат за предлозите на генералниот секретар за измена на Стратешкиот концепт на НАТО, документ кој ја опишува мисијата на Алијансата и планот за прилагодување на современите безбедносни предизвици.

Последниот стратешки концепт беше усвоен во 2010 година и не ја споменува Кина или климатските промени. Најавено е дека конечниот текст на Стратешкиот концепт ќе биде усвоен на самитот на НАТО во Мадрид во јуни 2022 година. (МИА)