петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 36
home Вести

Стјуардеса падна од авион додека ги подготвувала патниците за лет (вознемирувачко фото)

Стјуардеса падна од авион додека ги подготвувала патниците за лет (вознемирувачко фото)

Стјуардесата на авио-компанијата “Emirates” била префрлена во болница во Уганда откако паднала од вратата за евакуација на паркираниот “Boeing 777” на Меѓународниот аеродром Ентебе.

Администрацијата за цивилна авијација во Уганда соопштила дека инцидентот се случил вчера на главниот аеродром во оваа земја.

Компанијата објавила дека стјуардесата “за жал паднала низ отворената врата додека ги подготвувала патниците за лет од Ентебе”.

“Ја даваме сета можна поддршка за неа и целиот екипаж и нудиме полна соработка со властите во текот на истрагата”, се наведува во соопштението.

Некои медиумите пишуваат дека стјуардесата, инаку по потекло од Бугарија, извршила самоубиство, меѓутоа компанијата ги негирала тие наводи, и рекла дека жената е пренесена во болница.