сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 43
home Вести

Стејт департментот одобри продажба на ракети на Јужна Кореја

Стејт департментот одобри продажба на ракети на Јужна Кореја

Американскиот Стејт департмент одобри продажба на рекети за противвоздушна одбрана на Јужна Кореја во вредност од 314 милиони долари, соопшти Пентагон.

Во соопштението се наведува дека на Јужна Кореја, која е клучен американски сојузник во Азија, и е одобрена продажба на 94 ракети СМ-2, како и 12 системи за наведување и техничка поддршка.

Ваквата најава се очекува да предизвика реакции во Северна Кореја, која неодамна го критикуваше Сеул поради набавката на ново оружје од САД, кое вклучуваше и авион од типот Ф-35.

Коронавирус