петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

Стејт департмент: САД со нетрпение очекува да соработува со новата германска влада

САД соопштија дека со нетрпение очекуваат да соработуваат со претстојната германска влада откако коалицијата на левиот центар постигна договор.

– Со нетрпение очекуваме да соработуваме со новата германска влада на нашите цели за ревитализација на трансатлантското партнерство, зголемување на соработката со нашите сојузници во НАТО и подигнување на нивото на амбиција на нашите односи со ЕУ, изјави синоќа портпаролот на американскиот Стејт департмент.

– Сигурни сме во очекувањата дека односите меѓу САД и Германија ќе продолжат да бидат неверојатно блиски и ефективни, додаде портпаролот на Стејт департментот, пренесува ДПА.

Олаф Шолц од Социјалдемократите (СПД), кој се очекува да стане следниот канцелар на Германија, вчера го претстави коалицискиот договор меѓу неговата партија и партнерите од Зелените и Слободните демократи (ФДП).

Се очекува Шолц да биде избран за канцелар од страна на Парламентот некаде околу 8 декември.

Според делот од коалицискиот договор за билатерални и регионални односи, партнерството со Вашингтон се опишува како клучен столб.

„Транслатлантското партнерство и пријателството со САД се централен столб на нашата меѓународна активност. Ние се залагаме за обновување и ревитализација на нашите транслатлантски односи со САД и Канада, кои планираме да ги развиваме на европски начин“, беше посочено во програмата околу која се согласија трите коалициски партнери.