среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Стејт департмент: САД го поздравуваат зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО

Стејт департмент: САД го поздравуваат зачленувањето на Финска и Шведска во НАТО

САД го поздравуваат пристапот на Финска и Шведска во НАТО, изјавија денеска од Стејт департментот.

Државниот секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, а по презентацијата на протоколите за пристап на двете скандинавски земји во НАТО.

-САД го поздравуваат приклучувањето на Финска и Шведска во НАТО, изјави портпаролот Нед Прајс.

Лидерите на овие земји денеска имаа средба во Белата куќа и со претседателот на САД, Џо Бајден, на која се дискутираше за нивното членство во алијансата.

Коронавирус