понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 15
home Вести

Средбата на БРИКС посветена на ризиците од трговска војна

Средбата на БРИКС посветена на ризиците од трговска војна

Во Јоханесбург денеска почнува средбата на лидерите на групата земји од БРИКС, економии во развој во која се Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафриканска Република.

Заканата од се поверојатната светска трговска војна ќе биде во фокусот на агендата.

Рускиот претседател Владимир Путин, кинескиот претседател Си Џинпин и премиерот на Индија Нарендра Моди ќе учествуваат на тридневната годишна средба.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, исто така, ќе присуствува во својство на претседавач со Организацијата за исламска соработка.

БРИКС е основан во 2009 година и на тој форум се повеќе од 40 отсто од светстката популација. Една од целите е воспоставување противтежа на економските правила што ги наметнува Западот.