петок, 3. декември 2021. Вести денес: 147
home Вести

Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток

Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток
epa07011838 Russian President Vladimir Putin (R) meets with Chinese President Xi Jinping (L) during the Eastern Economic Forum in Vladivostok, Russia, 11 September 2018. The Eastern Economic Forum runs from 11 to 13 September 2018. EPA-EFE/TASS/HOST PHOTO / POOL MANDATORY CREDIT: TASS

Во пристанишниот град Владивосток, на Далечниот Исток на Русија, денеска се одржува Источниот економски форум на кој учествуваат илјадници политички и бизнис претставници од 60-ина држави.

На форумот се одржа и средба меѓу претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг, кој за првпат учествува на овој форум.

Форумот во Владивосток беше воспоставен во 2015 година од страна на претседателот Путин, со цел да се засили економската соработка на Русија со земјите од источна Азија.

Коронавирус