понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 138
home Вести

Средба на Орбан, Салвини и Моравјецки, нов европски сојуз централна тема на разговор

Средба на Орбан, Салвини и Моравјецки, нов европски сојуз централна тема на разговор

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан во Будимпешта ќе се состане со лидерот на партијата на италијанската владејачка коалиција Матео Салвини и полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Ова го потврди и шефот на прес службата на Орбан, Бертралан Хаваши, а потврдено е и пишувањето на италијанските медиуми дека централна тема на разговорот ќе биде создавање на нов европски сојуз меѓу унгарски ФИДЕС, италијанска Лига и полската владејачка партија ПиС, пренесува MTI.

Салвини веќе одржал консултации со Орбан претходно месецов за вакцинацијата, заздравувањето на економијата по пандемијата, миграцијата и семејниот закон.

Коронавирус