понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 41
home Вести

СРЦЕПАРАТЕЛНИ ФОТОГРАФИИ: Деца оставаат цвеќе пред Бакингемската палата – граѓаните му оддаваат почит на принцот Филип

СРЦЕПАРАТЕЛНИ ФОТОГРАФИИ: Деца оставаат цвеќе пред Бакингемската палата – граѓаните му оддаваат почит на принцот Филип

Голем број обожаватели на британското кралско семејство се собраа пред Бакингемската палата да му оддадат последна почит на принцот Филип, кој почина утрово.

Набргу откако британското кралско семејство објави дека сопругот на кралицата Елизабета починал, голем број Британци почнале да носат цвеќиња и палат свеќи пред портата на палатата.

Британското знаме на судот беше спуштено на половина копје во жалост. Собраните луѓе се приближуваат до портата, оставаат цвеќе, а повеќето од нив ги почитуваат сегашните епидемиолошки мерки.

Како одминува времето, сè повеќе луѓе доаѓаат, а според сегашните проценки, стотици луѓе има пред портите на палатата. Голем број новинари и телевизиски екипи се присутни на самото место.

Коронавирус