сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 69
home Вести

Србинката Весна со години трпела насилство од сопругот- Животот и бил тежок и мачен, а на крајот трагичен

Србинката Весна со години трпела насилство од сопругот- Животот и бил тежок и мачен, а на крајот трагичен

Србинката Весна М. (45) и нејзините ќерки близначки (18) умреле од глад во својот стан во Виена!

Тинејџерките биле лица со инвалидитет, а мајката која се грижела за нив имала психички проблеми.

Трите тела во станот ги нашла полицијата и пожарникарите, откако комшиите известиле дека не ги виделе уште од крајот на март.

-Мислев дека се на одмор. Минуваше времето, а тие не се појавуваа, па повикав полиција, изјави комшиката Берта Балинг.

Кога надлежните ја обиле вратата од станот, се шокирале.

-Мајката е најдена мртва во претсобјето, додека близначките биле во нејзиниот кревет. Се сомнева дека прво починала мајката, а сестрите не можеле да повикаат помош, ниту да излезат по храна. Телата им биле неухранети, коски и кожа. Во станот не е најдена никаква храна, така што прашање е колку долго не јаделе. Обдукцијата покажала дека умреле од глад, велат извори за медиумите.

-Мажот на Весна со години ја тепал и малтретирал и неа и ќерките. Заради тоа тие повеќе пати бегале во сигурна куќа барајќи спас. Весна успеала да се разведе од него и тој едвај ги оставил на мира. Од тогаш таа сама се грижела за ќерките иако и сама психички оболела, изјавила комшивката.

Коронавирус