петок, 29. јули 2022. Вести денес: 141
home Вести

Србинка за напаѓачот од Виена: „Само 6 часа пред нападот ми помогна, беше многу љубезен“

Србинка за напаѓачот од Виена: „Само 6 часа пред нападот ми помогна, беше многу љубезен“

Се појавија нови детали за терористичкиот напад во Виена кога Кујтим Фејзулај (20) уби четири лица.

Имено, медиумите ги пренесуваат зборовите на пензионерката Гордана Николиќ (68), која вели дека Фејзула изгледал „прилично обичен и дури бил многу љубезен“ само 6 часа пред нападот.

Кога се враќала од продавница, и пришол еден млад човек од зградата и ѝ помогнал да ги носи торбите и да ги донесе пред вратата.

– Кога дознав дека ги убил сите тие луѓе, ми се слоши, рече Николиќ.

Да потсетиме, терористот, кој имаше двојно австриско и македонско државјанство, има албанско потекло, а на социјалните мрежи објави слики со оружје. Други соседи велат дека тој бил повлечен и „многу религиозен“.

Според австриските портали, Фејзулаи бил млад талентиран фудбалер, но потоа се нашол во лошо друштво на салафисти и бројни лица осудени за тероризам.

Тој наводно им припаѓал на салафистите со години и ги посетувал сите важни џамии на тоа движење низ Австрија и Унгарија.

Се сомнева дека тој набавил оружје за нападот во Словачка, каде што патувал со соучесник во јули. Тие патувале со автомобили кои и припаѓал на мајката на соучесниците, а сите веќе им се добро познати на властите.

Да потсетиме, терористот беше снимен како шета по улиците на Виена и пука кон минувачите со автоматска пушка, а на крајот полицијата го ликвидираше, а носеше и лажен појас за бомби.

Коронавирус