вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Србија: Нови седум случаи на заразени со Ковид-19

Србија: Нови седум случаи на заразени со Ковид-19

Во Србија се потврдени уште седум случаи на заразени со новиот коронавирус, со што се зголеми бројот на заразените на 12, соопшти утрово Министерството за здравство.

Од последниот извештај, во 18 часот синоќа до 8 часот утрово, тестирани се примероци од 13 лица, од кои седум се позитивни и шест негативни за новиот коронавирус.

Вкупно 130 лица се тестирани во националната референтна лабораторија на Институтот Торлак, која ги исполнува критериумите за дефинирање на заболени од тој вирус.

Од седумте нови случаи, пет се поврзани со две жени за кои се покажа дека се позитивни по директен контакт со државјанин на странска земја додека останатите два случаи беа потврдени по нивни престој и контакти со лица во странство – во Италија и Германија.

Локални избори 2021