вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 60
home Вести

Србија ќе гради фабрика за производство на вакцината „Синофарм“

Србија ќе гради фабрика за производство на вакцината „Синофарм“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Абу Даби истакна дека се договорил заедно со Обединетите Арапски Емирати и Кина да се произведува вакцина против коронавирусот на кинеската компанија „Синофарм“ во Србија.

По средбата со престолонаследникот Абуд Даби и заменик врховниот командант на вооружените сили на ОАЕ, Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, Вучиќ за РТС посочи дека вечерва е направен голем договор

– Во наредните денови, во рок од две недели, ќе го сториме тоа и јавно и ќе потпишеме. Ќе биде целосно гринфилд, нова фабрика за вакцини, за вакцини „Синофарм“, која ќе ја градиме заедно со ОАЕ и Кинезите во Србија – објасни претседателот.

Вучиќ посочи дека покрај распоредот направен со надлежниот руски министер, за производство на руска вакцина во рамките на Торлак, било договорено фабриката за вакцината „Синофарм“ да заврши и да започне со производство на 15 октомври.

– Оттогаш ќе имаме големи количини вакцини за нас, но и за целиот регион, бидејќи она што го дознав вечерва е дека ќе мора да ја даваме вакцината и на регионот, бидејќи лечењето на наши луѓе или постапувањето превентивно од наша страна, не вреди ако има проблем во регионот – објасни тој.

Коронавирус