среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Спречена серија терористички напади во Виена и Салцбург

Спречена серија терористички напади во Виена и Салцбург

Австриските власти објавија дека бил разоткриен заговор за извршување терористички напади по Божиќ.

Терористите планирале активирање експлозини направи на Божиќен пазар во близина на катедралата Свети Стефан во Виена меѓу Божик и Нова година како и напади во Салцбург, Германија, Франција и Луксембург.

Анонимен повик до пластите открил за подготовка на нападите.

Нападите ги планирал терорист кој е во затвор откако двапати се обидел да се присоедини на ИД во Сирија.
И покрај штоа што е зад решетки, водачот на групата останал во контакт со своите соучесници преку нелегален мобилен телефон што го користел во затворот.

Во полициската акција уапсени се соучесниците кои се на возраст од 25 и 31 година. Тројцата се со чеченско потекло.

Парламентарни избори 2020