недела, 27. септември 2020. Вести денес: 47
Во живо

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Христијан Мицкоски

home Вести

Спречен терористички напад во американската држава Њујорк

Спречен терористички напад во американската држава Њујорк

Три лица на возраст од 18, 19 и 20 години се приведени поради сомнение дека планирале да нападнат муслимани во мал град во близина на Олбани, главниот град на американската држава Њујорк.

Во куќата на нивни малолетен помошник биле пронајдени три бомби, соопшти локалната полиција и додаде дека во рамките на акцијата биле откриени и повеќе од 20 парчиња оружје.

Властите дејствувале по дојава од дете кое учело во исто училиште со 16-годишниот помошник на осомничените.

Коронавирус