вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 8
home Вести

Спречен обид за киднапирање на патнички авион во Иран

Спречен обид за киднапирање на патнички авион во Иран

Иранската Револуционерна гарда соопшти денеска дека иранските власти спречиле обид за киднапирање на патнички авион на лет во текот на претходната ноќ, без да наведе детали за инцидентот.

Обидот за киднапирање се случил во авионот Фокер 100 на компанијата Иран Ер, на летот од градот Ахваза во југозападниот дел на земјата до Машхада во северозападниот дел на Иран.

Во соопштението не се прецизира идентитетот на киднаперот, но се наведува дека тој се обидел да го пренасочи летот до „јужниот брег на Персискиот Залив“.

Поради инцидентот, во кој нема повредени, авионот принудно слетал во Исфахан, во централниот дел на Иран.

Коронавирус