среда, 5. октомври 2022. Вести денес: 155
home Вести

Спречен обид за атентат врз премиерот на Ерменија

Спречен обид за атентат врз премиерот на Ерменија

Ерменските власти доцна синоќа соопштиле дека спречиле група поранешни функционери на таа држава да го убијат премиерот Никола Пашинјан и да се обидат да ја преземат власта со државен удар.

Ерменската Служба за национална безбедност (НС) објави дека нејзиниот поранешен шеф Артур Ванецјан, поранешен лидер на републиканскиот парламентарен клуб во парламентот Вахрам Багдасарјан и воениот волонтер Ашот Минасијан се уапсени за планирање на атентат врз Пашинјан и државен удар.

„Осомничените планираа да добијат моќ со атентат врз премиерот и веќе имаа потенцијални кандидати да го заменат, за што разговараа“, се вели во соопштението на НС.

Лусине Сахакијан, адвокат на поранешниот шеф на Службата за национална безбедност Ванецјан, објави денеска на Фејсбук дека ерменската државна служба за безбедност го уапсила нејзиниот клиент под сомнение дека тој ја узурпирал моќта и се подготвувал да го убие Пашинјан. (МИА)

Коронавирус