четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Според Клуге задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција

Според Клуге задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција
МИА

Воведувањето задолжителна вакцинација против коронавирус е „апсолутна последна опција“, изјави денеска главниот европски функционер во Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге.

Се повеќе европски земји, вклучително и Германија, дебатираат дали да воведат задолжителна вакцинација против Ковид-19, откако Австрија во ноември објави дека ќе воведе задолжителна вакцинација на 1 февруари следната година, што предизвика големи протести во земјата.

– Обврските за вакцинација се апсолутна последна опција и се применуваат само кога се исцрпени сите изводливи опции за зголемување на вакцинацијата, изјави генералниот директор на СЗО за Европа.

Според Клуге, ефективноста на обврската (вакцинацијата) е од многу специфичен контекст и „треба да се земе предвид довербата на јавноста во владата“.

– Она што е прифатливо за едно општество и заедница може да не биде ефективно и прифатливо во друго. Индонезија, Микронезија и Туркменистан, исто така, воведоа задолжителна вакцинација за сите возрасни лица, рече Клуге.

СЗО, исто така, повика на поголема заштита на децата, во моментов најтешко погодените возрасни групи во Европа.

– Употребата на маски и вентилација и редовното тестирање треба да биде стандард во основните училишта, а за вакцинацијата на децата треба да се разговара на национално ниво, рече Клуге. (МИА)

Коронавирус