среда, 12. мај 2021. Вести денес: 9
home Вести

Советник на министер почина од коронавирус

Советник на министер почина од коронавирус

Советник на министерот за надворешни работи на Иран, кој беше присутен во кризата на заложници во американската амбасада во 1979 година, го загуби животот од коронавирусот, пишува новинската агенција ИРНА.

-Хусејн Шеикхолеслам ветеран и револуционерен дипломат, почина доцна во четвртокот, пишува агенцијата.

Иран се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот. Досега заразени се 4.747 луѓе, додека 121 лица го загубиле животот.

Коронавирус