вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 88
home Вести

Состојбата со коронавирусот во светот во последната недела, починале околу 3 милиони лица

Состојбата со коронавирусот во светот во последната недела, починале околу 3 милиони лица

САД остануваат држава со најголем број смртни случаи оваа недела како резултат на коронавирусот – 552.073 жртви заклучно со вчерашниот ден. Следат Бразил со 321.515, Мексико со 203.210, Индија со 162.927 и Велика Британија со 126.713.

Вкупниот број смртни случаи ширум светот од појавата на коронавирусот во декември 2019 година е речиси три милиони луѓе.

По наглиот пад во февруари и почетокот на март, ширењето на коронавирусот повторно започна да расте и сега е на ниво на јануари, според статистиката на СЗО. Во средината на февруари, бројот на пациенти беше под 400 илјади за еден ден, овој број веќе надминува половина милион.

Најголем број нови случаи има во Европа, Северна и Јужна Америка.

Во светски рамки, стапката на смртноста кај родилки и случаи на мртвородени бебиња се зголеми за една третина за време на пандемијата на Ковид-19, како резултат на рестриктивните мерки против коронавирусот, нарушувањата на здравствената заштита кај идните мајки и стравот на родилките да ги посетуваат болниците.

Северна Америка

САД почнуваат рекламна кампања за да ги убедат Американците да се вакцинираат. И покрај успешните масовни вакцинации – се предвидува да се испорачаат 200 милиони дози во април – вирусот убива просечно 900 лица на ден во најтешко погодената земја.

Владата во Вашингтон го забрза снабдувањето со вакцини, обезбедувајќи им на државните органи дози за кои велат дека им се потребни за да се заврши вакцинацијата на приоритетните групи и да се започне со вакцинирање на сите возрасни лица. Бајден исто така ги повика американските власти да престанат со напорите за повторно отворање на економијата.

САД доставија и 1,5 милиони дози на вакцината „Астра Зенека“ на Мексико според договорот постигнат овој месец од страна на американскиот претседател Џо Бајден.

Најнаселената канадска провинција Онтарио, која е економски мотор на земјата, се подготвува да објави повторно затворање за 28 дена поради зголемувањето на бројот на случаи на инфекција. Властите соопштија дека ќе престанат да ја нудат вакцината „Астра Зенека“ на лица под 55-годишна возраст и ќе побараат нова анализа на опасност-корист што ќе ги земе предвид факторите, како што се возраста и полот.

Европа

СЗО ја критикуваше вчера „неприфатливата“ бавна вакцинација во Европа. Стариот континент се соочува со „најзагрижувачката ситуација“ со месеци и „бавното темпо на вакцинација ја продолжува пандемијата“, соопшти европскиот огранок на организацијата.

ЕУ се очекува да добие 107 милиони дози вакцини до крајот на март. Со ова, Брисел го спроведува ревидираниот план за намалување, но износот е значително помал од првичните планови.

Вчера на состанокот на амбасадорите на ЕУ во Брисел беше одлучено Бугарија, Хрватска, Естонија, Летонија и Словачка да добијат вкупно 2.854.654 дополнителни дози вакцина. Дополнителните количини ќе бидат поделени меѓу петте земји според населението. Вкупно 19 други земји на ЕУ ќе поделат 6,66 милиони дози.

Во повеќето европски земји има зголемување на бројот на заразени.

Ситуацијата во Франција е една од најлошите, со околу 40.000 нови инфекции на ден. Нивниот вкупен број го надмина оној во Русија, каде неодамна се забави стапката на ширење на коронавирусот. Бројот на новоинфицирани е рекордно висок во Полска и Украина, при што последните регистрираа рекорден број смртни случаи во последните два дена – над 400.

Вчера во Молдавија беше прогласена вонредна состојба во траење од 60 дена.

Во голем број европски земји има многу голем број хоспитализирани и примени на единици за интензивна нега, а нивниот капацитет е речиси полн. На белгиските болници им е наредено да резервираат 60 проценти од креветите во единиците за интензивна нега за пациенти со коронавирус.

Австрија се подготвува да потпише договор со Русија за купување милион дози на руската вакцина „Спутник В“. Сепак, не е јасно кога нејзината употреба ќе биде дозволена во ЕУ. Според францускиот државен секретар за европски прашања Климент Бон, тоа нема да се случи до крајот на јуни.

Германија бележи ново зголемување на бројот на заразени, што е околу 20.000 на ден. Слична стапка на ширење беше забележана во октомври минатата година.

Претседателот Франк-Валтер Штајнмаер беше имунизиран со вакцината „Астра Зенека“ по одлуката на владата да ја користи кај лица постари од 60 години. Канцеларката Ангела Меркел ги замоли своите сонародници да размислат за стресот на кој се изложени медицинските сестри и лекарите додека се грижат за пациентите со Ковид-19 и да им помогнат со почитување на физичката дистанца и другите правила.

Сепак, министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер ја одбил понудата за вакцинирање со „Aстра Зенека“.

Италија нареди да се вакцинираат сите медицински работници. Контроверзната одлука има за цел да ги заштити ранливите пациенти и да се спротивстави на ширењето на анти-вакцинските чувства. Секој ден земјата бележи околу 23-24.000 нови случаи.

Покрај тоа, Италија воведува заклучување на целата територија за претстојниот викенд на католичкиот Велигден, односно од 3-ти до 5 април. На луѓето нема да им биде дозволено да патуваат помеѓу области, освен за работа и во итни случаи.

Рим исто така ги заостри правилата за влез на Италија од други земји-членки на ЕУ. Од земјите-членки кои патуваат во Италија ќе треба да презентираат негативен резултат од тестот за коронавирус пред поаѓањето и да останат во карантин пет дена по пристигнувањето во Италија.

Словачкиот Парламент вчера одобри 40-дневно продолжување на вонредната состојба од 20 март. Режимот, кој беше на сила во Словачка од 16 март до 14 јуни за време на првиот бран на епидемијата, се продолжува по четврти пат во услови на нов бран на инфекции. Сите пристигнувања во земјата се подложени на двонеделна изолација, која може да се прекине порано ако има негативен резултат од ПЦР тест . Воведен е полициски час од 20 часот и е забрането да се излегува од домот без итност. Повеќето продавници се затворени, а носењето маски на јавни места е задолжително.

Стапката на преваленца на коронавирус во Русија остана стабилна на 0,95. Заменик-министерот за здравство Татјана Семјонова предупреди дека може да се појави трет бран на епидемијата.

Руското Министерство за здравство регистрираше нова анти-вакцина „Спутник лајт“ за која е потребна само една доза.

Покрај тоа, во светот беше регистрирана и првата светска вакцина за коронавирус за животни.

Во средата, францускиот претседател Емануел Макрон објави продолжување на ограничувањата за патување низ целата земја и затворање на училиштата за три недели за да се одбие третиот бран на коронавирус, кој се заканува со преполни болници. Прописите предвидуваат и затворање на некои продавници и ограничувања на движењето надвор од областа од 10 километри околу станот. Надвор од овој периметар, ќе биде потребен документ.

Мерките стапуваат на сила во вторник, по католичкиот велигденски викенд, за време на кој Французите ќе можат да патуваат. Претседателот предупреди дека ситуацијата може да излезе од контрола. Единиците за интензивна нега во најпогодените подрачја се полни, а смртта од коронавирусот во Франција наскоро може да достигне 100.000.

Со оглед на рестриктивните мерки објавени вчера, врвот на третиот бран на епидемија на коронавирус може да се достигне за 7-10 дена, изјави вчера министерот за здравство Оливие Веран.

Финска се откажа од проектот за затворање на дел од земјата. Уставната комисија составена од пратеници ја предупреди владата дека нацрт-законот е неуставен поради, како што се сметаат, непропорционални мерки за ограничување на основните слободи.

Азија

Неколку азиски земји започнаа да бараат алтернативни извори на вакцини против Ковид-19, откако ограничувањата на извозот од индискиот производител доведоа до дефицит во програмата Ковакс, поддржана од Светската здравствена организација, за глобална дистрибуција на вакцини. Погодени се Јужна Кореја, Индонезија и Филипини.

Индија забележа ново зголемување на бројот на случаи на инфекција, достигнувајќи 56-60 илјади луѓе на ден. Властите стравуваат дека ако продолжи овој тренд, земјата може да се врати на бројките од септември минатата година, кога бројот на нови случаи надмина 90.000 на ден.

Земјата прими повеќе од една третина од речиси 28 милиони дози вакцина „Астра Зенека“ дадена на сиромашните земји во рамките на програмата Ковакс.

Кинескиот град Руили, во близина на границата со Мјанмар, е ставен во карантин по откривањето на шест случаи на Ковид-19.

Кинеска биотехнолошка компанија потпиша договор со Рускиот фонд за директни инвестиции за производство на повеќе од 60 милиони дози од руската вакцина „Спутник В“ во Кина. Производството е предвидено да почне во мај.

Нови патогени соеви на коронавирусот, вклучувајќи ги бразилските и британските, се пронајдени кај повеќе од 1.200 пациенти во Јапонија. Јапонската влада ќе воведе итни мерки, како што се намалено работно време и ќе побара од луѓето да работат од дома и да се воздржат од активности во западната префектура Осака за да го контролираат напливот на нови случаи на коронавирус. Предвидено е да се откаже преносот на олимпискиот оган во префектурата.

Израел може да започне со вакцинирање на малолетни лица на возраст меѓу 12 и 15 години во мај, соопштија здравствените власти.

Научниците идентификуваа нова варијанта на коронавирусот во Израел и веруваат дека се заразиле стотици луѓе во земјата. Сепак, според експертите, овој сој не претставува закана за ефикасноста на вакцините.

Кампањата за вакцинација во Израел е најнапредна во светот, со повеќе од половина од населението кое ја прими втората доза.

Бројот на новоинфицирани расте и во Турција, каде нивниот број сега достигнува 30.000 на ден – нешто помал од врвните вредности од 32-33 илјади нови случаи забележани во декември минатата година. Сепак, министерот за здравство објави дека владата има за цел да го вакцинира мнозинството од населението против Ковид-19 до крајот на јуни.

Јужна Америка

На 30 март, Аргентина објави рекордни 14.000 случаи на инфекција од почетокот на годината.

Во Бразил, коронавирусот се шири најбрзо, со повеќе од 80.000 случаи на ден до 30 март.

Државата објави откривање на нова варијанта на коронавирус, слична на јужноафриканската. Здравствените власти дадоа итна дозвола да се користи вакцината на „Џонсон/Џонсон“, но го одбија барањето на владата за увоз на Коваксин, наведувајќи го недостигот на документација и податоци за безбедност.

Африка

Нова варијанта на коронавирус е пронајдена во Африка кај маж кој патувал од Танзанија до Ангола. Африканскиот центар за контрола на болести вчера соопшти дека варијантата има околу 40 мутации и „секако е варијанта на загриженост“.

„Џонсон/Џонсон“ се согласија да достават до Африканската унија до 400 милиони дози од својата вакцина.

Египет прими 854.400 дози вакцина на „Астра Зенека“ во рамките на програмата Ковакс.

Светот / прогнози и истражувања

Нееднаквостите предизвикани од пандемијата може да доведат до пад на довербата на јавноста во владите и социјални немири, предупредува извештајот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Светската трговска организација соопшти дека ризиците поврзани со нерамномерното темпо на кампањи за вакцинација против коронавирус и можната појава на соеви отпорни на вакцини фрлаат сенка врз изгледите за светска трговија на стоки.

Заедничка студија за потеклото на коронавирусот од страна на Кина и СЗО покажа дека вирусот најверојатно бил пренесен од лилјаци на друг животински вид, а потоа заразил и луѓе. „Крајно е малку веројатно“ дека неговото потекло лежи во истекување на материјал од биолошка лабораторија, се вели во извештајот објавен од СЗО.

ЕУ го опиша извештајот како „корисен прв чекор“, но истакна дека „понатамошните истраги ќе мора да продолжат“.

Во вторникот, шефот на Светската здравствена организација повика на нова експертска истрага за хипотезата дека вирусот што ја предизвика пандемијата на коронавирусот можеби е ослободен од лабораторијата во Кина. Тедрос Аданом Гебрејесус исто така го критикуваше фактот дека меѓународните експерти немаа пристап до сурови податоци за време на истрагата за потеклото на пандемијата во Кина.

Коронавирус