сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Состојбата на Земан стабилна

Состојбата на Земан стабилна

Состојбата на чешкиот претседател Милош Земан кој итно беше пренесен на инатензивна нега во Централната воена болница во Прага е стабилизирано, соопшти портпаролот на болницата Јитка Зинке.

На прашањето дали потврдува или демантира дека претседателот е опериран, Зинке вели дека не може да каже бидејќи нема и нема да има други информации.

Во Чешка расте огорченоста бидејќи Канцеларијата на Земан крие информации од јавноста. Од 22 септември кога тој е пуштен од болница по оум дена лекување, од Канцеларијата тврделе дека тој бил само исцрпен и дехидриран.

Дури во петокот кога почнале парламентарните избори во Чешка, а Земан не се појавил на гласачкото место, портпаролот Јиржи Овчачек признал дека тој е болен.

Чешкиот претседател е церемонијална фигура на политичката сцена во земјата бидејќи главните одлуки ги носат владата и парламентот, додека единствен важен момент е оној по избори кога се врачува мандатот за состав на владата.

-За тоа дали здравјето му дозволува да ја извршува својата функција прашајте го неговиот портпарол. Лекарите на претседателот кажаа што имаа да кажат и денеска нема да излегуваат пред медиумите, изјави портпаролот на болницата.

Коронавирус