недела, 5. декември 2021. Вести денес: 113
home Вести

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот: Во Хрватска за прв пат заразено дете, расте бројот на заболени во БиХ

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот: Во Хрватска за прв пат заразено дете, расте бројот на заболени во БиХ

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 139.637 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив, починати се 5.120, а оздравеле 70.733.

– Во Хрватска првпат заразено дете од претшколска возраст. Вкупниот број на инфицирани од Ковид-19 во таа земја се искачи на 32.

– Советодавниот форум на Г7 в понеделник ќе одржи видео конференција поради пандемијата на коронавирус.

– Во Венецуела забележани првите два случаи на Ковид-19.

– Музејот Лувр во Париз се затвора на неодредено време.

– Исланд на четири седмици ги затвора училиштата и забрани собири со над 100 луѓе.

– канадскиот парламент се затвора на пет недели за да се помогне во сузбивањето на ширењето на епидемијата. Сопругата на кандскиот премиер Џастин Трудо позитивна на Ковид-19. Двајцата се во самоизолација.

– Во Судан забележан прв смртен случај од новиот коронавирус.

– Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека постои можност до следната недела во Шпанија да има повеќе од 1000 заболени. Прогласена вонредна состојба за цела земја.

– Швајцарија ги затвора училиштата поради Ковид-19.

– Во Индонезија три нови смртни случаи поради коронавирусот.

– Во Холандија пет нови смртни случаи. Бројот на заболени зголемен на 804, а на починати на 10.

– Најголем дел од продавниците во Австрија ќе бидат затворени на една недела а да се сузбие ширењето на коронавирусот, а баровите и рестораните со забрана за работа навечер.

– Претседателот на Бразил Жаир Болсонеро изјави дека е негативен на Ковид-19, откако претходно Гардијан објави дека е позитивен на вирусот.

– Романскиот премиер Лудовиц Орбан соопшти дека тој и целата Влада се повлекуваат во карантин откако биле во контактс со сенатор кај кого подоцна е потврден Ковид19.

– Чешка ги затвори границите. Граѓаните не смеат да излезат од државата, освен за луѓе на кои работата им зависи од минувањето преку граница. Забранет влез во земјата и за странците.

– Етиопија пријави прв случај на зараза со коронавирус.

– Зголемен бројот на заболени во Босна и Херцеговина на 13 лица.

– Сите кои ќе пристигнат од Европа во Хонг Конг ќе бидат ставени во задолжителен 14-дневен карантин.

– Англија ги одлага локалните избори за следната година.

Коронавирус