вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 41
home Вести

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 125.060 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 4.590, а оздравеле 67.050.

– Светската здравствена организација го прогласи новиот коронавирус за пандемија.

– Во Италија во последните 24 часа починале 196 луѓе, а заразени се уште 2.313 лица.

– на Кипар регистрирани четири нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број достигна шест заразени лица.

– Индија им забрани влез во земјата речиси на сите странци, освен на лицата кои имаат дипломатски визи, службениците на ОН и оние кои имаат работна виза.

– Потпретседателот на Иран, Ешах Џахангири е позитивен на коронавирус.

– Гватемала им забрани влез во земјата на сите Европејци. Во таа земја се уште нема ниту еден заразен.

– Американската држава Вашингтон забрани собири поголеми од 250 луѓе.

– Четири нови случаи на коронавирус регистрирани во Велс.

– Либан ги затвори сите ресторани и кафулиња поради новиот коронавирус.

– Саудиска Арабија ги затвори сите кино сали поради Ковид-19.

– Три лица на возраст од 73, 86 и 90 години починаа во Белгија од коронавирус, соопшти белгиското Министерство за здравство.

– Шеесет и шест годишна жена е прва жртва на коронавирусот во Бугарија. Жената вчера била хоспитализирана во Софија со акутно воспаление на белите дробови.

– Тајландската полиција разби голема мрежа на препродавачи на заштитни маски и средства за дезинфекција кои сакале да остварат брза и голема заработувачка, а властите почнаа да ги санкционираат прекршителите на мерките за забрана на движење и собири.

– Во Полска се затворени сите кино сали, училишта и музеи на најмалку две недели.

– Првиот маж заразен со коронавирусот во Италија, 38-годишен, постепено заздравува, соопштија италијанските медиуми. Тој вчера е исклучен од апаратите и почнал самостојно да диши, а денеска почнал и да зборува.

– ДР Конго пријави прв случај на корона вирусот.

– Израел ги ограничи јавните собири на максимално 100 луѓе.

– Во Ирска е регистриран првиот смртен случај од коронавирус.

– Во Србија од денеска поради коронавирусот се збаранети сите собири во затворен простор со повеќе од 100 луѓе, но се уште нема потреба од затворање на училишта, одлучиле државниот врв и здравствените власти, а можно е и одложување на парламентарните избори закажани за 26 април.

Коронавирус