недела, 9. мај 2021. Вести денес: 65
home Вести

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 133.187 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив, починати се 4.950, а оздравеле 68.898.

– Бројот на потврдени случаи на зараза со новиот коронавирус во Словенија се зголеми на 95.

– Американската сојузна држава Ново Мексико поради емидемијата забрани јавни собири со над 100 луѓе.

– Американската сојузна држава Њујорк поради емидемијата забрани јавни собири со над 500 лица.

– Авиокомпанијата Делта ерлајн суспендираше седум летови за Европа: Синсенати – Париз, Индијанаполис – Париз, Орландо – Амстердам, Портланд – Амстердам, Дурам – Париз, Солт Лејк Сити – Амстердам, Солт Лејк Сити – Париз.

– Музејот на уметности Метрополитен во Њујорк соопшти дека од утре ги затвора сите три локации за да помогне за сузбивање на епидемијата.

– Главниот британски научен советник Патрик Валас оцени дека во Велика Британија најверојатно се заразени меѓу 5.000 и 10.000 луѓе.

– Британскиот премиер Борис Џонсон препорача сите со повеќедневна кашлица или треска да се самоизолираат на седум дена. Започнувајќи од утре, училишните патувања во странство ќе бидат забранети, а на постарите лица и оние со хронични болести им се советува да не одат на крстарења.

– Бројот на починати во САД од Ковид-19 се зголеми на 39.

– Светска банка во Вашингтон им наложи на вработените да работат од дома, а откажани се и сите деловни патувања.

– Во Србија потврдени пет нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на заболени се искачи на 24.

– Словенија прогласи епидемија, потврди министерот за здравство Алеш Шабедер. Одлуката стапи во сила денеска во 18 часот поради можноста за ширење на коронавирусот. Во земјата досега се заболени 96 лица.

– Вредноста на акциите на авропските берзи падна за 11, 5 отсто, што е историски најголем пад на вредноста во еден ден.

– Висок советник на ајатолахот Али Хамнеи – духовен водач на Иран и највисок авторитет во земјата – е позитивен на коронавирус.

– Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху побара формирање на итна влада за национално единство за справување со заканата од коронавирусот. – Ние ја менуваме нашата внатрешна рутина со цел да се справиме со надворешната закана, заканата од вирусот, рече Нетанјаху. Тој, исто така, нареди да се затворат повеќето училишта во земјата.

– Возрасна жена е првиот смртен случај од Ковид-19 во Норвешка.

– Индија информира за прв смртен случај од новиот коронавирус. Станува збор за 76-годишен маж.

Коронавирус