петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 40
home Вести

Состанок на арапските земји посветен на обезбедувањето средства за Палестинците

Состанок на арапските земји посветен на обезбедувањето средства за Палестинците
epa06980443 Palestinian children arrive to their UNRWA school during the first school day at al-Jalazoun refugee camp near the west bank city of Ramallah, 29 August 2018. According to media reports on 25 August 2018, the United States cut over 200 million US dollar in aid to Palestinians in the West Bank and Gaza Strip. US President Donald Trump reportedly ordered the State Department to direct the funds to 'high priority projects elsewhere'. The move comes after the US State Department suspended 65 million US dollar in aid to the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA). EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Арапската лига денеска одржуваат самит во Каиро, каде се очекува главна тема да бидат финансиските проблеми во УНРВА, aгенцијата на Обединетите нации задолжена за помош на Палестинците.

САД повлекоа 300 од 365-те милиони долари колку што годишно даваа за потребите на УНРВА, која обезбедува образовни, здравствени и други услуги во палестинските територии, обвинувајќи ја Агенцијата дека шири омраза и го попречува постигнувањето мировен договор меѓу Израелците и Палестинците. Арапските земји беа повикани да обезбедат дополнителни средства за да ја покријат дупката во финансирањето на УНРВА.

На средбата во Каиро исто така ќе се дискутира и за крвавите граѓански војни во Јемен и Сирија, особено за очекуваната офанзива врз сириската област Идлиб.

(Миа)