вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 45
home Вести

Состанок на амбасадорите на ЕУ за договорот со Лондон

Состанок на амбасадорите на ЕУ за договорот со Лондон

Амбасадорите на земјите од Европската унија денеска во Брисел ќе разговараат за трговскиот договор за напуштањето на Велика Британија на Унијата.

„Германското претседателство со Советот на ЕУ свика состанок во 10.30 часот. Амбасадорите на ЕУ почнуваат да го разгледуваат договорот меѓу ЕУ и Велика Британија“, објави портпаролот на ЕУ на Твитер.

Велика Британија и Европската унија вчера постигнаа трговски договор, само една недела пред крајот на преодниот рок за брегзит, односно конечното излегување на Велика Британија од ЕУ.

Коронавирус